otrdiena, 27. 09, 2022
Madonas novada Ļaudonas pagasta pārvalde
Dzirnavu iela 2, Ļaudona, Madonas novads, Latvija, LV-4862

Logo +371 64860895, 29337185,
Logo laudona@madona.lv
 
Pamatskola
31781

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas bibliotēkā.
18.11.2012


Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas bibliotēkā.

2012.gada 12. – 18. novembris

Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir projekts, ko administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā – Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā. Ziemeļvalstīs tā šogad norisinājās 16. reizi, Latvijā – 15. reizi. Nedēļas galvenais mērķis ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Nedēļas laikā bibliotēkās notiek lasījumi, stāstu stāstīšana, literatūras izstādes, debates, konkursi un citi pasākumi. Gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Šī gada Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļas tēma ir Dažādība Ziemeļvalstīs. Mūsu skolas bibliotēka tajā piedalās jau astoto reizi. Un šogad mūsu skolā šī nedēļa iesākās jau 6.novembrī, kad man radās iespēja novadīt bibliotekāro stundu 8.klases skolēniem, kuras laikā lasīju viņiem fragmentu no Dāvida Lāgerkranca grāmatas ,,Es esmu Zlatans Ibrahimovičs.”Mani pašu šis teksts uzrunāja un lasot skolēnu pārdomas pēc dzirdētā, sapratu, ka arī skolēni ir uztvēruši šī teksta būtību, varbūt ne visi un visu, bet prieks, ka vismaz kaut ko no tā, par ko šis stāsts bija domāts.

Vienas 8.klases skolnieces domas :

 ,,Vienādības nav. Cilvēki ir pārāk dažādi, lai tos varētu salīdzināt. Laikam jau salīdzināt nevajag, vismaz cilvēkus nav īsti pareizi salīdzināt vienu ar otru. Mēs visi taču esam cilvēki, vienota grupa, suga, sistēma – nav vērts šķirot. ,,Tu esi pirmās A grupas dalībnieks, bet tā kā tu nedzīvo tik smalkā dzīvoklī, tu piederi tikai pie F grupas.” Tas ir pārāk muļķīgi, pārāk cilvēcīgi. Cilvēcīgi – šī vārda noniecinošajā nozīmē.

Zlatans Ibrahomovičs – baltais zvirbulis, melnā avs. Viņš bija citāds, viņš to saprata, tomēr necentās pielāgoties citiem. Nepielāgojās citiem līdz galam. Pat nācis no pilsētas nomales, kur dzīves līmenis nav tas augstākais, Zlatans Ibrahimovičs sekoja sava tēva vēlmei. Nebija viegli iekļauties pārtikušo puišu sabiedrībā. Viņš balansēja uz robežas – vienmēr. Viņš spēlēja labi, labāk kā citi, bet ilgu laiku bija rezervists. Viņam bija maz līdzekļu, tomēr viņš turējās līdzi citiem, lai nevajadzētu nokļūt apļa ārpusē. Viņš bija pretruna.”

Un tad Ziemeļvalstu Bibliotēkas nedēļas norisēs ienāca izmaiņas, jo mana veselība mani pievīla. Bet man ļoti gribējās, lai notiktu viss kā plānots. Tāpēc sagatavoju visus nepieciešamos materiālus un arī papildmateriālus par Zlatanu Ibrahimoviču un tā kā nedēļas tēma ir Dažādība, tad arī materiālus par Aizspriedumiem, Stereotipiem, Toleranci un devos ar lūgumu pie sākumskolas skolotājām un latviešu valodas un literatūras skolotājām. Vienu stundu apsolīja novadīt arī skolas direktors Guntis Lazda.

Rezultāts:

12.novembrī – stunda 7.klases skolēniem par Zlatanu Ibrahimoviču , vadīja skolas direktors Guntis Lazda.

12.novembrī – stunda 10.klasei. Stundu vadīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lelde Elijāse. Skolēni rakstīja pārdomas par dzirdēto tekstu Mika Nusiainens ,,Želejkonfekšu bēglis.”

12.novembrī – 11.klase.Teksts – Mika Nusiainens ,,Želejkonfekšu bēglis.” Tā bija klases audzināšanas stunda, kuru vadīja 11.klases audzinātāja Anita Kidala. Rezultātā no skolotājas un 11.klases saņēmu šādu vēstījumu:

,,Paldies par materiālu!

Ļoti labs materiāls, uz kura pamata var runāt par nacionālo identitāti.

HAIKA:

,,Viss viens, vai esi soms vai zviedrs!

Labs biedrs esi man tāpat

Vai es valstij vajadzīgs?

Varbūt es lieks?

Zviedrijā man prieks

Tur saprot

Cilvēcību.”

Veltījums no 11.klases Ziemeļvalstu nedēļā! Tā turpināt! Paldies!”

12.novembrī  – stunda 5.klasei, vadīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lelde Elijāse. Teksts par Zlatanu Ibrahimoviču. Skolotāja ir pārrunājusi ar skolēniem par izlasīto tekstu un lūgusi veidot Venna diagrammu par pieņēmumiem, uzskatiem un iecietību.

12.novembrī  – stunda 6.klasei, vadīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lelde Elijāse. Teksts par Zlatanu Ibrahimoviču. Skolēni rakstīja pārdomas par dzirdēto.

13.novemrī – kopīgas stundas 1. klasei un 2.klasei. Stundu vadīja 1.klases audzinātāja Iveta Tole un lasīja tekstu – Turbjēns Ēgners ,,Kāpējpeļuks un citi dzīvnieki Šurumburummežā” 11.nodaļu. Pēc tam bērni zīmēja spilgtākos iespaidus.

14.novembrī – stunda 4.klasei, stundu vadīja klases audzinātāja Iluta Biķerniece. Skolēni klausījās 11.nodaļu no Turbjēna Ēgnera grāmatas ,,Kāpējpeļuks un citi dzīvnieki Šurumburummežā.” Pēc tam zīmēja savus spilgtākos iespaidus. Zīmējumi ir ļoti jauki.

15.novembrī – stunda 3.klasei, stundu vadīja klases audzinātāja Selga Balode. Skolēni klausījās 11.nodaļu no Turbjēna Ēgnera grāmatas ,,Kāpējpeļuks un citi dzīvnieki Šurumburummežā.” Audzinātāja ar bērniem ir pārrunājusi izlasīto tekstu un pēc tam bērni zīmēja. Zīmējumi ir ļoti jauki! Ar šo klasi man ir ļoti laba sadarbība, jo viņi ir visčaklākie skolas bibliotēkas lasītāji. Un šo Ziemeļvalstu lasījumu veikuši tā, kā to parasti darījām mēs kopā  - degot svecītei.

15.novembrī – stunda 11.klasei, stundu vadīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lelde Elijāse. Teksts – Mika Nusiainens ,,Želejkonfekšu bēglis.” Skolēniem pēc dzirdētā teksta bija jāveido Venna diagramma par aizspriedumiem, stereotipiem un toleranci. Šīs klases skolēni tekstu dzirdēja jau otro reizi, bet uzdevums bija cits.

16.novembrī – stunda 12.klasei. Stundu vadīja latviešu valodas un literatūras skolotāja Lelde Elijāse. Teksts – Mika Nusiainens ,,Želejkonfekšu bēglis.” Skolēniem pēc dzirdētā teksta bija jāuzraksta savas pārdomas un jāveido Venna diagramma par aizspriedumiem, stereotipiem un toleranci.

Un vēl es lasījumos iesaistīju skolas tehniskos un virtuves darbiniekus. Teksts par želejkonfekšu bēgli, kuru izlasīja 7 pieaugušie, bet kopā ar mani un skolotājām esam veseli 10. Man bija ļoti patīkami, ka skolas virtuves darbinieces ne tikai izlasīja tekstu, bet arī pārrunāja un uzrakstīja arī dažas atziņas. Te būs pavisam neliels ieskats vienā no tām : ,, ...Saprotu, ka nekad jau nebūsim mēs visi vienādi, visi vienādi nabagi, vai vienādi bagāti, bet tik liela atšķirība vienā valstī, vienā tautā. Vai tad latviešu tautai vairs ir kas kopīgs. Valoda ... ,bet kāda tā ir cilvēkam, kas nav izlasījis nevienu grāmatu. Svētki ...,bet kādi tie ir cilvēkam, kam prātā tikai iedzeršana. Tādi nu mēs esam tik dažādi. Taču visām tautām un šķirām mums kopīgs ir Dievs. Mans Dievs ir Daba. Daba mani skumdina un priecē, dod cerību un veldzi.”

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa sakrīt ar mūsu valsts svētkiem, tāpēc arī pārdomas ir šādas. Taču ,manuprāt, galvenais ir tas, ka šie teksti cilvēkus uzrunāja un lika aizdomāties. Tāpēc esmu ļoti gandarīta, ka viss notika par spīti manai ,,neveselībai.” Ja visu pareizi saskaitīju, tad kopā šajā nedēļā esam piedalījušies 156 cilvēki. Domāju, ka nav slikti. Arī šogad ievērošu savu tradīciju un no visiem darbiņiem veidošu radošo darbu grāmatu. Informāciju par šīs nedēļas norisēm un bildes ar daļu skolēnu radošo darbu – zīmējumus varat apskatīt Ļaudonas pagasta mājas lapā sadaļā VIDUSSKOLA (aktualitātes un skolas bibliotēka).

Paldies visiem labajiem gariņiem un eņģelīšiem, kas ļāva visam notikt! Esmu ļoti priecīga un gandarīta! Lai veicas Jums visiem! Un lai daudz labu un jauku brīžu notiek arī jūsu dzīvēs! Uz saredzēšanos, sadzirdēšanos un ,,salasīšanos!”

Bet nu jau mēs visi esam ceļā uz gada mīļākajiem un brīnumainākajiem svētkiem – Ziemassvētkiem. No visas sirds vēlu visiem piepildītu ar labām domām un darbiem šo atlikušo Adventes laiku un Sirdsmīļus Ziemassvētkus! Gan tagad, gan Jaunajā gadā vēlu jums visiem  daudz mīlestības, labestības, veiksmes, vislielāko vēlmju piepildīšanos un, manuprāt,  visvērtīgāko  dāvanu - labu veselību!

Dzintra Viļeviča,

Andreja Eglīša

Ļaudonas vidusskolas

bibliotekāre


Ielādēju


      Atpakaļ
          Copyright © 2022, Izstrādātajs WebSoft.lv